Liste

Bu projem yaklaşık 1 ay sonucu ortaya çıkmıştır. Projenin amacı genel olarak adında da olduğu gibi şifre kriptolama yapmaktır. Proje bir web sitesidir. Bu sitede sol bölümde paranoyak kişiler için 12 karakterli bulunması imkansız bir şifre üretir. Sağ bölüm ise var olan bir şifrenin kriptolama işlemini yapmaktadır. Siteye kullanıcı girişi yaptıktan sonra, kullanıcı kendi şifresini sağ bölüme girer. Sistem kullanıcıyı ayrı bir panele aktarır ve bu panelde şifresi otomatik kriptolanarak, kriptolanmış şifrenin unutulmaması amacı ile ipucu girilmesi istenir. Böylece girdiği şifre girdiği ipucu ile kriptolu şekilde sistemde tutulur.

Peki bu ne işe yarar? Proje asıl burada devreye girerek, iframe kodu ile geliştiricilerin tük verilerini kriptolu olarak bu projede tutmasını sağlar. Bir nevi ioncube görevi yapar. Resimleri inceleyecek olursanız detaylı şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Peki bu projede nasıl kod yapısı ve hangi teknolojiler kullanıldı? Proje .Net altyapısında geliştirildi. Genel MVC mantığı ile Web Form üzerine çalışma yapıldı. Entity Framework’ün son teknolojilerinden Model yapısı kullanıldı. Temiz kodlama yapılarak geliştirildi.

Peki bu proje nasıl tasarlandı? Projede CSS Framework’ü olan Bootstrap kullanıldı. Sade ve kullanıcı dostu bir arayüz geliştirildi. Dinamik yapılarda jQuery kullanılarak web tasarımın daha hoş olması sağlandı.